Skip to content Skip to footer

Porselen Diş Dolgusu

Porselen dolgular, dişte yaşanan madde kayıplarını gidermek için uygulanan bir dolgu yöntemidir. Bu estetik dolgu türünde dolgu maddesi porselendir. Genelde ise, büyük fiziksel diş kayıplarında kullanılır. Klasik kompozit dolgular büyük dolgularda porselen dolgular kadar dayanıklılık gösteremez. Bu yüzden bu gibi durumda porselen dolgu uygulaması yapılır.

Porselen Dolgu Neden Yapılır ? 

Eskiden amalgam dediğimiz rengi koyu olan dolgular kullanılıyor idi. Bunlar rengi koyu siyaha yakın olduğu için dişlerde estetik olarak kötü bir görünüme neden olur idi. Bu yüzden geliştirilen uygulamalar bize estetik diş dolgularını önümüze koydu. Artık günümüzde dolgular için estetik uygulamalar yapılır. Bunların rengi dişin rengine en yakın renkte oldukları için, sanki hiç dolgu yapılmamış gibi doğal görünürler.

Sizde dişin renginize en yakın olan ve dayanıklı olan bu porselen dolguları seçerseniz, dişinize tedavi uygulandığı anlaşılmaz hale gelir. Ön kısımda ki dişlere yapıldığı gibi, arka kısımda ki dişler içinde porselen dolgu yapılır. Basınca karşı dayanıklı oldukları için porselen kullanılması genelde tercih edilir.

Porselen Dolgu Nasıl Yapılır ? 

Porselen diş dolguları klinik ortamında yapılmaz. Yani diş hekiminiz diş dolgusunun ölçüsünü aldıktan sonra, onu labaratuar ortamında o ölçüye göre yaptırır. Bu işlem kısadır. 2. seans için diş hekiminizi ziyaret ettiğinizde ise, yaptırılan bu diş dolgusu yapıştırılarak hastanın ağzına takılır. İşlem süreçleri bu şekildedir. diğer bir estetik dolgu türü olan kompozit dolgulara göre bir seans daha fazladan diş hekiminize gitmeniz gerekse de, kaliteli ve dayanıklı dişlere sahip olacağınızı unutmayın.

Porselen Dolgu Neden Tercih Edilmeli ?

Porselen dolgular büyük madde kayıplarında dişe yüksek oranda dolgu yapılması gerektiği durumlarda tercih edilir. Bunun nedeni ise, dişi istenildiği gibi uzatılma opsiyonunun olmasıdır. Ayrıca porselen estetik dolgular dirençlidir. Yani yüksek çiğneme basınçlarına karşı koyabilir. Sağlam ve dayanıklı olduğu için böyle sorun yaşayan hastalarımızda bu tip bu çeşit estetik diş dolgusu tercih ediliyor.

Porselen Dolgu Çok Mu Pahalı (Fiyatları ve Maliyeti) ?

Porselen dolgular klasik dolgu malzemelerine göre biraz fiyat farkı var. Ama bu büyük bir fark değildir. Esasen diş tedavi ücretleri günümüzde abartılı fiyatlar aralıklarında gezmez. Bu yüzden bir muayene sonrasında bu tedavinin net fiyatını rahatlıkla bilebilirsiniz. Ayrıca kaç dişe ve ne büyüklükte dolgu yapılacağı da ücreti yani maliyeti etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu yüzden ücret bilgisi isteyen hastalarımızın iletişim kısmında bize ulaşmaları en sağlıklı çözüm olacaktır.

Porselen Dolgu Her Hastaya Uygulanabilir Mi ? 

Bu dolgu türü her hastaya rahatlıkla uygulanabilir. 18 yaşını tamamlamış yani, diş gelişimini tamamlamış ama dişinde sorun olan hastalarımızdan yaşı belki 70 olan hastaya dahi bu uygulama yapılabilir.

Porselen Dolgunun Bir Yan Etkisi veya Zararı Var Mı ? 

Porselen dolguların diş etlerine veya diş minesine kanıtlanmış bir yan etkisi veya bir zararı yoktur. Yapıştırılırken dikkatli ve kaliteli yapıştırıcılar ile, özverili bir şekilde yapıştırılan diş dolguların dan sorun yaşanmaz.

Sağlıklı ve Mutlu Gülüşler Dilerim

Uzm Dr Onul Üner

Bir yorum bırakın