Skip to content Skip to footer

Diş Teli Fiyatları Ssk Karşılıyor mu

Diş teli, yetişkin olsun veya çocuk her bireyin ihtiyaçduyabileceği bir tedavidir. Bu tedaviyi devlet tarafından karşılanması kısidir. Yani devlet yani ssk bu işlemin işçiliğini karşılar. O da çocuklarda diş teli tedavisinin ücretini sadece karşılar. Özel kuruluşların devlet ile anlaşması var ise, ortalama olarak bu işlemin yüzde 50 sini devlet öder. Yani hastanın cebinden yarı yarıya ödeme çıkar.

Devlet Hastanelerinde Diş Teli Ücretli Mi ?

Devlet hastanelerinde diş teli tedavisi olmak ücretli değildir. Herhangi bir sağlık güvenceniz var ise, devlet hastanelerinde bu işlemi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Tabi ki artık sgk altında tüm siğortalar toplandı. Siğortanız ödeniyor ise, diş teli tedavisini devlete ait kurumlarda yaptırabilirsiniz. Fakat şöyle bir sıkıntı var ki, devlet hastanesinden randevu almak. Çok uzun kuyruklar olduğu için devlet hastanelerinde diş teli randevularınız çok aylar sonraya veriyorlar.

Yani bazen bu süre yılı bulabiliyor. Bu yüzden dir ki, devlet hastanesinde hele ki İstanbul da bu işlemi yaptırmak oldukça zordur. Evet hiç para vermiyorsunuz ama çocuğunuz bu kadar süre bekleyecek belki de tedavisi geç kalacak dişleri daha fazla çarpık olacak. Bu yüzden devlet hastanesinde yıllarca sıra beklemektense, bu işlemi özel bir klinikte anında yaptırmak insanlara daha mantıklı geliyor.

SGK Anlaşması Ortodonti Hastaneleri 

SGk ile anlaşmalı olarak günümüzde bir çok hastane mevcut. Bunlarda da dediğim gibi 18 yaş üstünü hiç bir şekilde devlet ödemez. Bu yüzden çocuklarınızın yararlanabileceği bu hizmet bazı hastanelerde geçerlidir. Orada da devlet hastanelerine ki kadar büyük sıralar olmasa bile, yine oldukça sora diş teli için görülmekte. Bu alaşmalı hastaneler de yine sadece devletten sadece işçilik talep edebildikleri için malzeme parasını hastadan alırlar.

Her Özel Klinikte Diş Teli (SGK) Geçerli Mi

Devlete ait olan özel üniversite hastaneleri ve devlet hastanelerinde diş teli için dışarıya sevk yazarak ortodonti tedavisi için devlet sevk ile dışarıya göndermekte. Bunun da tabi birçok prosedürü oluyor. İlk önce devlet hastanesi doktorunun yetiştiremediği hastaları dışarıya sevk etmesi gerekiyor.

Yetişkinlerin Diş Teli Tedavisi Devlet Karşılıyor Mu ?

Yetişkinler yani 18 yaş üstü bireylerin diş teli tedavilerini devlet kesinlikle ödemesini yapmıyor. Bu yaş altında ki kişilerin ödemeleri ise, sadece işçilik yani malzemesinin hasta ödeyecek şekilde devlet destekli diş teli taktırılabiliyor.

 

Bir yorum bırakın