Blog Sayfamız

Ortodonti ve Diş Teli Tedavisi alanında yapılan işlemler hakkında yazılan makaleler.

Kompozit Diş Dolgusu

Kompozit Diş Dolgusu

Kompozit Estetik Diş Dolgusu Nedir ? Ne Demek ?

Kompozit diş dolgusu diş rengine en yakınolan estetik diş dolgularına verilen addır. Günümüzde ya kompozit yada porselen diş dolguları kullanılmaktadır. Bunlar estetik özellik taşıdıkları için günümüzde çoğunlukla bu dolgu tipi kullanılmaktadır.

Kompozit Dolgu Nasıl Uygulanır ? 

Kompozit dolgu klinik ortamında diş hekimi tarafından yapılan dolgu türündendir. Porselen dolgulara göre bir labaratuar ortamına diş ölçüsü alınarak gönderilmez. Dolgu direk olarak diş hekimi tarafından tek seansta uygulanır. İşlem süresi ortalama olarak 1 saattir. Bir den çok estetik dolgu tek muayenede yapılabileceği gibi, bir kaç seansta da bu işlem yapılabilir. Dolgu yapılmadan önce dişlerde çürük var ise bunların temizliği yapıldıktan sonra diş dolgusu yapılır.

Kompozit Diş Dolgusu Niçin Yapılır ?

Diş dolguları dişlerde çürümeden dolayı madde kaybı yaşayan hastalarda sıklıkla yapılır. Bunun dışında dişlerinde bir fiziksel durumdan ötürü kırılan veya madde kaybı yaşanmış hastalarda da sıklıkla uygulanan bir uygulamadır. Dişlerine çürük olan ama kalıcı dişleri çıkmamış olana çocuklarda ise, bu uygulama çoğu kez yapılmaz. Bazı durumlarda da tam tersi gerekebilir. Tamamen muayene sonrasında belirlenen bir durumdur.

Amalgam Dolgulara Göre Kompozit Dolgunun Farkı

Amalgam dolgular 10 larca yıldır uygulanan klasik bir yöntem idi. Ama günümüzde diş sağlığının yanında estetik görünüm de ön plana çıktığından bu yana amalgam dolgu türü kullanılmamaya başlamıştır. Bunun nedeni ise, dişlerin dolgu yapıldıktan sonra dolgu yapılan yerin siyah olmasıdır. Diş renginde değildirler. Bu yüzden dişte gerçekten kötü bir görünüme neden olur. Bu yüzden kullanılması ter edilmiştir. Amalgam dolguların içinde cıva var idi. Sağlamdı ve sağlığa da hiç bir zararı yoktu. Ama estetik kaygılar gerçekten bu özelliklerinin üstüne geçmiştir. Diğer dolgu türleri de en az amalgam kadar dayanıklı ve güvenilirdir.

Kompozit Dolgular Ne Kadar Dayanıklı 

Kompozit dolgular diş aralarını birleştirmek için, çürük dişlerin yerini doldurmak için kullanılır. Çok büyük diş kayıpları yok ise, kompozit dolgu sağlamdır ve düşmez. Tabi ki hekimin de özverili çalışması burada en büyük etkendir. Daha büyük kırıklar ve kapatılması veya diş uzatılması gereken durumlarda genelde porselen tercih edilir. Dişin yapısına göre hangi yöntemin tercih edileceğine karar verilir.

Kompozit Dolgunun Avantajları

Kompozit dolgunun en büyük avantajı estetik ve diş renginde olabiliyor olmasıdır. Ayrıca bu dolguların en büyük özelliklerinden biri de, dokuları desteklemesidir. Bu sayede kırılmaları engeller. Aynı zamanda sıcaklık geçişlerini engeller. Tedavi amacının dışında dişin rengini ve boyunu değiştirmek için da rahatlıkla kullanılan dolgu türüdür.

Kompozit Dolgunun Dezavantajları

Kompozit dolguların en belirgin en bilinen ve en büyük dezavantajı, dolgunun duyarlı olmasıdır. Yani üzerinde sigara, çay, kahve gibi dişin rengini değiştiren maddelerden etkilenirler. Düzenli kullanımda ve dişlere bakmaz iseniz, dolgunun renginde bir süre sonra azda olsa renk değişimi yaşanabilir. Porselen gibi renkten ve kalıntılardan etkilenmez bir özelliği yoktur.

Arka Dişlere Kompozit Dolgu Yapılabilir Mi ?

Eskiden bu dolgu türü sadece ön dişlere uygulanırdı. Bu sebeple arka kısımlarda kompozit yapılmıyor idi. Bunun nedeni basınca ve ısırma kuvvetine dayanıksız olmaları idi. Ama günümüzde içinde ki maddenin güçlendirilmesi ile, böyle bir sorun kalmamıştır. Yani ön diş gurubuna da arka dişlere de rahatlıkla uygulanabilir.

Bu Sayfa 1.505 kez Ziyaret Edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir